czwartek, 24 marca 2011

Podsumowanie wydarzen makro

EUROPA

Rezygnacja premiera Portugalii będzie dominować podczasz szczytu przywódców państw UE na gospodarkę europejską, w czwartek i piątek, z naciskiem na temat Strategii Lizbońskiej w celu  intensywnego poszukiwania pakietu  pomocowego.

Premier Jose Socrates podał się w środę do dymisji, ponieważ parlament odrzucił najnowszy pakiet oszczędnościowy jego rządu, który miał pozwolić uniknąć pomocy finansowej ze strony UE. Zapowiedział jednak, że weźmie udział w szczycie jako pełniący obowiązki szefa rządu. 

Socrates pozostaje zdecydowanym przeciwnikiem ubiegania się o pomoc ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i jasno zadeklarował, że będzie trzymał się tej linii, przynajmniej do czasu sformowania nowego portugalskiego rządu w kolejnych tygodniach.  

To pozostawia Portugalię w stanie zawieszenia, ale istnieje prawdopodobieństwo, że koniec końców będzie się ona musiała zwrócić o pomoc.

Pytany czy Socrates zwróci się o pomoc podczas szczytu wysoki rangą unijny urzędnik odpowiedział: “Byłbym zaskoczony. Są wątpliwości, czy ma on obecnie do tego jakikolwiek mandat… Ale nie wykluczałbym tego”.

Lizbona musi w kwietniu zrefinansować 4,5 miliarda euro długu, co może się okazać sygnałem, by w końcu poprosić o pomoc.

Jednym z problemów komplikujących sytuację jest fakt, że wszelki wniosek o pomoc będzie wymagał aprobaty parlamentu, a większość deputowanych jest temu przeciwna.

“Zawsze przestrzegałem przed głęboko negatywnymi konsekwencjami ubiegania się o zagraniczną pomoc”, powiedział Socrates przy okazji swojej rezygnacji, deklarując, że nadal będzie robił co w jego mocy, by jej uniknąć.

Jeżeli wniosek zostanie złożony, unijni politycy jasno deklarują, że są gotowi się do niego przychylić. Szacuje się, że Lizbona może potrzebować 75  miliardów euro.

Rentowność 10-letnich benchmarkowych obligacji portugalskich wzrosła w czwartek po raz kolejny, do 7,90 procent, znacznie powyżej poziomu siedmiu procent, uznawanego za możliwy do utrzymania w perspektywie długoterminowej.

 Chiny, które w przeszłości proponowały portugalskiemu rządowi zakup jego obligacji, podały, że z zaniepokojeniem obserwują kryzys dłużny w strefie euro, ale zadeklarowały, że utrzymają swoje zaangażowanie na europejskim rynku obligacji, by pomóc regionowi. 


PROBLEMY ZE SZCZYTEM 
 
Szczyt, na którym pierwotnie miał powstać “całościowy pakiet” rozwiązań, co do których unijni liderzy mają nadzieję, że pozwolą im przezwyciężyć ciągnące się od roku problemy z zadłużeniem, raczej nie przyniesie teraz żadnych zdecydowanych decyzji w najważniejszych kwestiach.

Projekty dokumentów przygotowane przed szczytem pokazują, że decyzja o tym, jak zwiększyć potencjał kredytowy istniejącego funduszu pomocowego, Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) nie zostaną podjęte do połowy roku, prawdopodobnie do szczytu, który zaplanowano pod koniec czerwca.
Choć kwestia wydaje się techniczna – koncentruje się wokół tego, czy państwa członkowskie strefy euro mają zapewniać kapitał czy gwarancje by podnieść faktyczną zdolność EFSF z 250 miliardów euro do pełnych 440 miliardów – grozi dalszym osłabieniem wiary rynków w zdolność unijnych decydentów do rozwiązania kryzysu.

Finlandia jest jedną z głównych przeszkód na drodze do podjęcia tej decyzji, ponieważ rozwiązała parlament przed wyborami zaplanowanymi na 17 kwietnia i w związku z tym nie może podpisać porozumienia. Helsinki sprzeciwiają się zwiększeniu gwarancji w celu faktycznego powiększenia EFSF.
Nowy fiński rząd powstanie prawdopodobnie nie wcześniej niż maju, a w jego skład może wejść eurosceptyczna partia Prawdziwych Finów, która sprzeciwia się niektórym anty-kryzysowym posunięciom UE, co jeszcze bardziej komplikuje perspektywę.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy unijni liderzy dokonali znaczącego postępu jeżeli chodzi o sformowanie pakietu kryzysowego.
Uzgodnili rozszerzenie EFSF i stworzenie trwałego funduszu antykryzysowego – Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego – który ma od 2013 roku zastąpić EFSF, oraz postanowili zwiększyć koordynację polityki ekonomicznej i podnieść wydajność. Ponieważ jednak nie są w stanie uzgodnić, jak dokładnie zwiększyć zakres EFSF, rodzą się wątpliwości co do sposobów finansowania ESM, który ma dysponować 500 miliardami euro.
Jeden z niemieckich polityków powiedział w środę, że Berlin chce teraz, by na szczycie w tym tygodniu zmieniono kalendarz uzgodniony w poniedziałek przez unijnych ministrów finansów co do zasilenia gotówką ESM.
To kolejna praktyczna kwestia, ale przyczynia się do wrażenia panującego na rynkach finansowych, że państwa członkowskie UE w nieskończoność spierają się jak najlepiej rozwiązać kryzys dłużny i że wszystko może jeszcze zostać odwrócone.

IRLANDIA

BEZ DECYZJI W SPRAWIE IRLANDII 
 
Szczyt prawdopodobnie nie przyniesie również postępu w sprawie obniżenia oprocentowania dla nadzwyczajnych pożyczek dla Irlandii.
Dublin twierdzi, że oprocentowanie jest tak wysokie, że dusi irlandzką gospodarkę, ale decyzja w sprawie jego obniżenia została wstrzymana, ponieważ Irlandia sprzeciwia się postulatom Niemiec i Francji w sprawie podwyżki stawki podatku korporacyjnego.
 

Panuje przekonanie, że kluczową kwestią w przypadku Irlandii jest nie stawka podatku ale tamtejsze banki, a to lepiej rozwiązać w pakiecie
.
Dublin i UE mają zacząć szczegółowe rozmowy na temat ratowania irlandzkiego systemu bankowego dopiero gdy bank centralny 31 marca przedstawi swoją ocenę tamtejszych banków komercyjnych.
Produkt Krajowy Brutto Irlandii spadł w IV kw. 2010 r. o 0,7 proc. rdr, po spadku w III kw. o 0,3 proc. – poinformowało w czwartek w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Dublinie.
HISZPANIA

Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła w czwartek ratingi zadłużenia i depozytów 30 hiszpańskich banków - podała agencja w komunikacie.
Analitycy Moody's uzasadnili decyzję o obniżeniu ratingów banków rosnącą presją na rating zadłużenia Hiszpanii i słabością wielu banków w tym kraju. Moody's obniżył rating 15 banków o 2 stopnie, a 5 o 3-4 stopnie. Perspektywa ratingów dla większości banków pozostaje negatywna.

ANGLIA
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w lutym 2011 r. spadła o 0,8 proc. mdm, po wzroście w styczniu o 1,5 proc., po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie Państwowe Biuro Statystyki.
Analitycy spodziewali się w lutym spadku sprzedaży mdm o 0,6 proc.
W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 1,3 proc., po wzroście w styczniu o 5,1 proc., po korekcie - podali brytyjscy statystycy.
Analitycy stawiali tu na wzrost o 2,4 proc.

NIEMCY


Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2011 roku 60,9 pkt wobec 62,7 pkt na koniec lutego - podano wstępne wyliczenia. 
Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 62,0 pkt. 

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2011 roku 60,1 pkt wobec 58,6 pkt na koniec lutego – podano wstępne wyliczenia.
Analitycy szacowali, że indeks spadnie i wyniesie 58,4 pkt. 

EUROPA
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2011 roku 57,7 pkt wobec 59,0 pkt na koniec lutego - podano wstępne wyliczenia.
Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 58,3 pkt.
 

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2011 r. 56,9 pkt wobec 56,8 pkt w lutym - podały źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.
Analitycy szacowali wskaźnik na 56,3 pkt.

 Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2011 r. 57,5 pkt wobec 58,2 pkt w lutym - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.
Analitycy szacowali wartość indeksu na 57,8 pkt.



Ameryka

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 5 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 382 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 383 tys. wobec 387 tys. po korekcie tydzień wcześniej.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 2 tys. i wyniosła 3,721 mln w tygodniu, który skończył się 12 marca - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 3,700 mln osób.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lutym 2011 roku spadły mdm o 0,9 proc. po wzroście o 3,6 proc. miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w lutym wzrosną o 1,2 proc.


Ze spółek w czwartek zyskiwał Catterpillar, który poinformował o planach zainwestowania 5 mld USD w zwiększania zdolności produkcyjnych.

O ponad 7 proc. zyskiwał największy amerykański producent procesorów komputerowych, Micron Technology, po tym jak spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podała również spółka Best Buy. Jej akcje szły w górę o ponad 1 proc.

O blisko 2 proc. rosły akcje Amazon, po tym jak firma brokerska William Blair podniosła rekomendację dla spółki do "powyżej rynku".

Azja


• Australia, Hong Kong i Singapur to  najnowsze kraje do wprowadzenia zakazu importu żywności z obszarów, w pobliżu Fukushima w Japonii elektrownię jądrową. Sugerujemy, że w środku perspektywie tych wiadomości może znacząco wpłynąć na japoński eksport.
inflacja bazowa CPI w Japonii spadła prawdopodobnie 0,3% w roku w lutym, zgodnie z mediana prognoz w ankiecie ekonomistów. Deflacja nadal ze względu na słaby popyt krajowy, pomimo presji cenowych od wyższych kosztów surowców. Istnieje również niepewność, jak japoński katastrof ma wpływu na cenę w przyszłości.


Może wreszcie czas, by zająć krótkie pozycje w jenie.Po G-7 interwencji w piątek może przyczyniły się do powstrzymania oslabienia  japońskiej waluty , ale utrata statusu przystań, jak również po trzęsieniu  będą z pewnością  jena oslabiac. W dniach bezpośrednio po tsunami i kryzysu nuklearnego w Japonii, jen  nie bedzie do powstrzymania,przy rosnącej globalnej niepewności i dyskusji ciężkich przepływów repatriacji do rekonstrukcji. Obawa , że silny  jen zaszkodzi japońskiemu  ożywieniu  gospodarczemu skłoniły grupę  G-7 banków centralnych ,do  pierwszej  skoordynowanej interwencji od  ponad 10 lat, prawo jazdy dolara oraz pod Y79 kopii zapasowych na Y80, gdzie pozostawał stosunkowo stabilny . Zabawne jest to,że presja na jena nie moze być tak silne, mimo wszystko. Nie tylko waluty nie udało się wzmocnić po interwencji G-7, ale cały proces teraz wygląda na znacznie mniejszy niż początkowo sądzono. Ministerstwo finansów w Tokio sugeruje, że sprzedaż BankJaponii w ostatni piątek wyniosła  tylko około Y0.53 biliona dolarów, czyli znacznie poniżej szacunków rynku co najmniej Y2 bln USD. Rok finansowy w Japonii jest w marcu , zbliża się do końca, wiec ciężko będzie ze zwiększonymi  przepływami  od japońskich inwestorów. Ale fala repatriacji rynku jaka  była zaraz po trzęsieniu ziemi wykazuje niewielkie oznaki urzeczywistnienia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz